Gin aus Tirol

Macho Destillerie, Nauders, Tirol, Österreich

London Dry Gin

2020-05-01


London Dry Gin jest prawdopodobnie najbardziej znaną i najpopularniejszą odmianą ginu. Nawet jeśli nazwa sugeruje, suchy gin w Londynie nie jest wytwarzany w Londynie, ale ma tam swoje pochodzenie. W porównaniu do wszystkich innych odmian dżinu, London Dry Gin jest również odmianą o najsurowszych wymaganiach w zakresie produkcji.

Największą różnicą w stosunku do suchego dżinu jest wymóg czystości, który jest tu określony przez prawo, aby dżin można nazwać London Dry. Podczas destylacji nie można dodawać sztucznych aromatów. Ponadto London Dry Gin prawie zawsze ma bardzo charakterystyczną nutę jałowca.

Ponadto stosowany alkohol etylowy musi mieć pochodzenie rolnicze i zawartość czystego alkoholu co najmniej 95%. Inną różnicą w stosunku do suchego dżinu jest jego smak. W przypadku suchego dżinu z Londynu substancje botaniczne można dodawać zebrane tylko na początku procesu destylacji, natomiast można je dodawać z suchym dżinem w dowolnym momencie.

Profil smakowy suchego dżinu w Londynie

Przykłady London Dry Gin: Tanqueray, Bombay Sapphire & Elephant Gin

Podobnie jak w przypadku suchego dżinu, jałowiec odgrywa również kluczową rolę w suchym dżinie w Londynie. Suchy dżin z Londynu czerpie swój charakter z dodatków botanicznych, od owocowych owoców cytrusowych po pikantne zioła. Każdy producent ma tutaj swój własny przepis, dlatego trudno zdefiniować klasyczny smak.

Jeśli spojrzysz na takie klasyki, jak Bombay Sapphire, Tanqueray lub Gordon's Gin, to przede wszystkim aromat botaniczny, taki jak cytrus, korzeń arcydzięgla, kolendra lub pieprz kebabowy.

Wiele młodszych dżinów w coraz większym stopniu korzysta z egzotycznych roślin botanicznych, takich jak Gin Elephant, który jest aromatyzowany jabłkiem, piołunem afrykańskim, owocem baobabu, liśćmi buchu, ogonem lwa, korą kasji, pazurem diabła i jagodami ziela angielskiego. Innym dobrym przykładem jest 5 kontynentów London Dry Gin, które oparte są między innymi na australijskim eukaliptusie, amerykańskim mate i australijskim kaktusie.

Produkcja London Dry Gin

Produkcja London Dry Gin podlega surowym wytycznym. Tylko ci, którzy je spełniają, mogą nazywać gin „London Dry Gin”:

Wielokrotna destylacja alkoholu etylowego, jak ma to miejsce w przypadku suchego lub destylowanego ginu.
Stosowanie alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego
Gotowy dżin musi mieć zawartość alkoholu co najmniej 37,5% objętości alkoholu
Dodatki botaniczne dodano tylko na początku destylacji
Bez sztucznych dodatków i cukru

Aromatyzację dżinu można wykonać na różne sposoby i zależy to od preferencji producenta. Niezależnie od tego, czy maceracja, perkulacja czy trawienie nie ma znaczenia dla oznaczenia jako London Dry Gin.